Școlile fac incluziunea o realitate viabilă!

Proiectului „S.M.I.L.E.- Schools Make Inclusion a Living rEality! (Școlile fac incluziunea o realitate viabilă!)”, finanțat prin granturi norvegiene (Granturile SEE- Mecanismul Financiar 2014 – 2021, Domeniul_Educație școlară- proiecte în domeniul incluziunii copiilor rromi în şcoală, RCIS

Prin diversitatea activităților care se desfăşoară în Proiectul  ,,Școlile fac incluziunea o realitate viabilă!’’,  de la cursuri de formare adresate cadrelor didactice care lucrează cu elevi, provenind din medii defavorizate la activități practico-aplicative bazate pe interacțiune, colaborare și descoperire, la ateliere de lucru, sesiuni informative, tabere/excursii, activități non-formale desfășurate, atât cu elevii cât și cu părinții acestora, proiectul  va contribui, la dezvoltarea competențelor socio-relaționale necesare pentru toți membrii grupului țintă (elevi, profesori, părinți).

Școli partenere din județul Cluj sunt: Școala Gimnazială Cojocna; Școala Gimnazială Călățele; Școala Gimnazială Luna; Școala Gimnazială Așchileu Mare; Școala Gimnazială Ceanu Mare; Liceul Teoretic ,,Gelu Voievod” Gilău.

Activitățile proiectului au început în perioada verii 2022, prin derularea taberei pentru elevi. Beneficiari au fost 20 de elevi din  școala noastră şi 4 cadre didactice însoțitoare.

Elevii şi cadrele didactice de la Liceul Teoretic „Gelu Voievod” Gilău, au participat în prima serie, Tabăra Adeona, locația Bălan, Județul Harghita, 20-26 august 2022.

Pe parcursul anului școlar 2022-2023 urmează să se desfășoare și alte activități în cadrul proiectului, precum:

• Cursuri de formare pentru cadrele didactice;
  • Activități cu elevii: Împreună suntem mai puternici, 4 activități extrașcolare;
  • Activități cu părinții: Incluziunea începe de acasă.

Reducerea abandonului școlar și asigurarea egalității de șanse este una din prioritățile Liceul Teoretic „Gelu Voievod” Gilău.

loog

LICEUL TEORETIC "GELU VOIEVOD"

Gilău, Str. Principală, nr 721 CP:407310
CIF: 17996614